Programmet for dette års højdepunkt! Nye og gamle kendinge. Underholdning for alle aldre. Glæd jer til at se riddere dyste med lanse, gøglere udføre numre du troede var umulige, musikernes dejlige toner på instrumenter fra en svunden tid og endelig soldater kæmpe drabelige kampe med sværd. Se hvilke dage I ikke må gå glip af. Hver gruppe/familie får udleveret et programhæfte ved indgangen, så du behøver ikke at bruge de små celler på at huske det store program, ja selv bispen har svært ved det!

Så når sommeren 2018 endelig kommer, så vil du her finde et fyldigt program. Gæld dig!

Lørdag 15. juli 2017

Rosenhaven
 
Kl. 10.00
Backhus (musik)
kl. 11.00
Jongløren Caligari & Fakiren Orthae
kl. 15.00
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 16.30
Backhus (musik)

Borgpladsen
 
Kl. 10.30
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 11.30
Sigurd Skallesmækker (gøgl)
Kl. 12.15
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 13.00
Jongløren Caligari & Fakiren Orthae
Kl. 13.45
Backhus (musik)
Kl. 14.30
Sigurd Skallesmækker (gøgl)
kl. 16.00
Danseskole (alle musikgrupper)

Skovvejen
 
Kl. 11.00
Lupus Tempus (kampopvisning)
Kl. 13.45
Freie Rostocker Fähnlein (kampformidling)
Kl. 14.15
Freie Rostocker Fähnlein – salutering
kl. 15.00
Lupus Tempus (kampopvisning)

Ridebanen
 
Kl. 12.00
Company of Crooked Sticks (bueskydning)
Kl. 14.30
Ildhesten (ridderdyst)

Omvandrende underholdning
 
3 gangeNiss Harpespiller (musik)
3 gange
Nashoch (gøgl og musik)
1 gang
Sigurd Skallesmækker (gøgl)
1 gang
Voer Cantat (nonne-sang)
1 gang
Jongløren Caligari & Fakiren Orthae
Kl. 12.00
Salutering ved skovveje

Søndag 16. juli 2017

Rosenhaven
 
Kl. 10.00
Backhus (musik)
kl. 11.00
Jongløren Caligari & Fakiren Orthae
kl. 15.00
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 16.30
Backhus (musik)

Borgpladsen
 
Kl. 10.30
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 11.30
Sigurd Skallesmækker (gøgl)
Kl. 12.15
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 13.00
Jongløren Caligari & Fakiren Orthae
Kl. 13.45
Backhus (musik)
Kl. 14.30
Sigurd Skallesmækker (gøgl)
kl. 16.00
Danseskole (alle musikgrupper)

Skovvejen
 
Kl. 11.00
Lupus Tempus (kampopvisning)
Kl. 13.45
Freie Rostocker Fähnlein (kampformidling)
Kl. 14.15
Freie Rostocker Fähnlein – salutering
kl. 15.00
Lupus Tempus (kampopvisning)

Ridebanen 
Kl. 12.00
Company of Crooked Sticks (bueskydning)
Kl. 14.30
Ildhesten (ridderdyst)

Omvandrende underholdning
 
3 gangeNiss Harpespiller (musik)
3 gange
Nashoch (gøgl og musik)
1 gang
Sigurd Skallesmækker (gøgl)
1 gang
Voer Cantat (nonne-sang)
1 gang
Jongløren Caligari & Fakiren Orthae
Kl. 12.00
Salutering ved skovveje

Mandag 17. juli 2017

Rosenhaven
 
Kl. 10.00
Backhus (musik)
kl. 11.00Jongløren Caligari & Fakiren Orthae
kl. 15.00Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 16.30Backhus (musik)

Borgpladsen
 
Kl. 10.30
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 11.30
Sigurd Skallesmækker (gøgl)
Kl. 12.15
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 13.00
Jongløren Caligari & Fakiren Orthae
Kl. 13.45
Backhus (musik)
Kl. 14.30
Sigurd Skallesmækker (gøgl)
kl. 16.00
Danseskole (alle musikgrupper)

Skovvejen
 
Kl. 11.00
Lupus Tempus (kampopvisning)
Kl. 13.45
Freie Rostocker Fähnlein (kampformidling)
Kl. 14.15
Freie Rostocker Fähnlein – salutering
kl. 15.00
Lupus Tempus (kampopvisning)

Ridebanen
 
Kl. 12.00
Company of Crooked Sticks (bueskydning)
Kl. 14.30
Ildhesten (ridderdyst)

Omvandrende underholdning
 
3 gangeNiss Harpespiller (musik)
3 gange
Nashoch (gøgl og musik)
1 gang
Sigurd Skallesmækker (gøgl)
1 gang
Voer Cantat (nonne-sang)
1 gang
Jongløren Caligari & Fakiren Orthae
Kl. 12.00
Salutering ved skovveje

Tirsdag 18. juli 2017

Rosenhaven
 
Kl. 10.00
Moro (musik)
kl. 15.00Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 16.30Cantores Jutlandicae (munkekor)

Borgpladsen
 
Kl. 10.30
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 11.30
Cantores Jutlandicae (munkekor)
Kl. 12.15
Lut og Luther (teater)
Kl. 13.00
Fænomenale Arkadia & Gaston (gøgl)
Kl. 13.45
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 14.30
Moro (musik)
kl. 16.00
Danseskole (alle musikgrupper)

Skovvejen
 
Kl. 11.00
Fænomenale Arkadia & Gaston (gøgl)
Kl. 13.45
Freie Rostocker Fähnlein (kampformidling)
Kl. 14.15
Freie Rostocker Fähnlein – salutering
kl. 15.00
Lupus Tempus (kampopvisning)

Ridebanen
 
Kl. 12.00
Company of Crooked Sticks (bueskydning)
Kl. 14.30
Ildhesten (ridderdyst)

Omvandrende underholdning
 
1 gangVoer Cantat (nonne-sang)
3 gange
Niss Harpespiller (musik)
3 gange
Nashoch (gøgl og musik)
1 gang
Cantores Jutlandicae (munkekor)
1 gang
Variete Karneval (gøgl)
Kl. 12.00
Salutering ved skovveje

Onsdag 19. juli 2017

Rosenhaven
 
Kl. 10.00
Moro (musik)
kl. 15.00
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 16.30Cantores Jutlandicae (munkekor)

Borgpladsen
 
Kl. 10.30
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 11.30
Cantores Jutlandicae (munkekor)
Kl. 12.15
Lut og Luther (teater)
Kl. 13.00
Fænomenale Arkadia & Gaston (gøgl)
Kl. 13.45
Maria Helleberg (Foredrag)
Kl. 14.30
Moro (musik)
kl. 16.00
Danseskole (alle musikgrupper)

Skovvejen
 
Kl. 11.00
Fænomenale Arkadia & Gaston (gøgl)
Kl. 13.45
Freie Rostocker Fähnlein (kampformidling)
Kl. 14.15
Freie Rostocker Fähnlein – salutering
kl. 15.00
Lupus Tempus (kampopvisning)

Ridebanen
 
Kl. 12.00
Company of Crooked Sticks (bueskydning)
Kl. 14.30
Ildhesten (ridderdyst)

Omvandrende underholdning
 
1 gang
Voer Cantat (nonne-sang)
3 gange
Niss Harpespiller (musik)
3 gange
Nashoch (gøgl og musik)
1 gang
Cantores Jutlandicae (munkekor)
1 gang
Variete Karneval (gøgl)
Kl. 12.00
Salutering ved skovveje

Torsdag 20. juli 2017

Rosenhaven
 
Kl. 10.00
Moro (musik)
kl. 15.00
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 16.30Cantores Jutlandicae (munkekor)

Borgpladsen
 
Kl. 10.30
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 11.30
Cantores Jutlandicae (munkekor)
Kl. 12.15
Lut og Luther (teater)
Kl. 13.00
Fænomenale Arkadia & Gaston (gøgl)
Kl. 13.45
Maria Helleberg (Foredrag)
Kl. 14.30
Moro (musik)
kl. 16.00
Danseskole (alle musikgrupper)

Skovvejen
 
Kl. 11.00
Fænomenale Arkadia & Gaston (gøgl)
Kl. 13.45
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 14.15
Freie Rostocker Fähnlein – salutering
kl. 15.15
Freie Rostocker Fähnlein (kampformidling)

Ridebanen
 
Kl. 12.00
Company of Crooked Sticks (bueskydning)
Kl. 14.30
Ildhesten (ridderdyst)

Omvandrende underholdning
 
1 gang
Voer Cantat (nonne-sang)
3 gangeNiss Harpespiller (musik)
3 gange
Nashoch (gøgl og musik)
1 gang
Cantores Jutlandicae (munkekor)
1 gang
Variete Karneval (gøgl)
Kl. 12.00
Salutering ved skovveje

Fredag 21. juli 2017

Rosenhaven
 
Kl. 10.00
La Compania Los Dilettantos (musik)
kl. 11.00

kl. 15.00
Maximus (fortælling)
Kl. 16.30
Mikkel Langbue (fortælling)

Borgpladsen
 
Kl. 10.30
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 11.30
Maximus (fortælling)
Kl. 12.15
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 13.00
La Compania Los Dilettantos (musik)
Kl. 13.45
Mikkel Langbue (fortælling)
Kl. 14.30
Maria Helleberg (Foredrag)
kl. 16.00
Danseskole (alle musikgrupper)

Skovvejen
 
Kl. 11.00
La Compania Los Dilettantos (musik)
Kl. 13.45
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 15.15
Freie Rostocker Fähnlein (kampformidling)
kl. 15.45
Freie Rostocker Fähnlein – salutering

Ridebanen 
Kl. 12.00
Company of Crooked Sticks (bueskydning)
Kl. 14.30
Ildhesten (ridderdyst)

Omvandrende underholdning
 
1 gang
Voer Cantat (nonne-sang)
3 gangeNiss Harpespiller (musik)
3 gange
Nashoch (gøgl og musik)
1 gang
Mikkel Langbue (fortælling)
Kl. 12.00
Salutering ved skovveje

Lørdag 22. juli 2017

Rosenhaven
 
Kl. 10.00
La Compania Los Dilettantos (musik)
kl. 11.00
Sigurd Skallesmækker (teater)
kl. 15.00
Maximus (fortælling)
Kl. 16.30
Mikkel Langbue (fortælling)

Borgpladsen
 
Kl. 10.30
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 11.30
Maximus (fortælling)
Kl. 12.15
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 13.00
La Compania Los Dilettantos (musik)
Kl. 13.45
Mikkel Langbue (fortælling)
Kl. 14.30
Sigurd Skallesmækker (teater)
kl. 16.00
Danseskole (alle musikgrupper)

Skovvejen
 
Kl. 11.00
La Compania Los Dilettantos (musik)
Kl. 13.45
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 15.15
Freie Rostocker Fähnlein (kampformidling)
kl. 15.45
Freie Rostocker Fähnlein – salutering

Ridebanen
 
Kl. 12.00
Company of Crooked Sticks (bueskydning)
Kl. 14.30
Ildhesten (ridderdyst)

Omvandrende underholdning
 
1 gang
Voer Cantat (nonne-sang)
3 gangeNiss Harpespiller (musik)
3 gange
Nashoch (gøgl og musik)
1 gang
Mikkel Langbue (fortælling)
Kl. 12.00
Salutering ved skovveje

Søndag 23. juli 2017

Rosenhaven
 
Kl. 10.00
La Compania Los Dilettantos (musik)
kl. 11.00
Mikkel Langbue (fortælling)
kl. 15.00
Maximus (fortælling)
Kl. 16.30


Borgpladsen
 
Kl. 10.30
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 11.30
Maximus (fortælling)
Kl. 12.15
Spielmannskunst Eygenart (musik)
Kl. 13.00
La Compania Los Dilettantos (musik)
Kl. 13.45
Mikkel Langbue (fortælling)
Kl. 14.30
kl. 16.00
Danseskole (alle musikgrupper)

Skovvejen
 
Kl. 11.00
La Compania Los Dilettantos (musik)
Kl. 13.45
Spielmannskunst Eygenart (musik
kl. 15.15
Freie Rostocker Fähnlein (kampformidling)
kl. 15.45
Freie Rostocker Fähnlein – salutering

Ridebanen
 
Kl. 12.00
Company of Crooked Sticks (bueskydning)
Kl. 14.30
Ildhesten (ridderdyst)

Omvandrende underholdning
 
1 gang
Voer Cantat (nonne-sang)
3 gangeNiss Harpespiller (musik)
3 gange
Nashoch (gøgl og musik)
1 gang
Mikkel Langbue (fortælling)
Kl. 12.00
Salutering ved skovveje